Atrakcje

W OKOLICY


Zapraszamy Cię do odkrycia uroków Uniejowa i jego malowniczych okolic.
Jeśli szukasz idealnego miejsca na relaks? Kompleks basenowy Termy Uniejów to miejsce, gdzie poczujesz odprężenie i regenerację, dzięki mocy ciepła płynącego z dobroczynnych wód termalnych. Jeżeli preferujesz aktywny wypoczynek, mamy coś dla Ciebie. Dolina Warty zaprasza na spacer z zielarką, a miłośnicy sportów wodnych mogą wybrać spływ kajakowy.
Edukacyjna ścieżka rowerowa „Zieleń” to propozycja dla tych, którzy chcą połączyć aktywność na świeżym powietrzu z poznawaniem przyrody. Odkryj tajemnice Zamku Uniejów, upiecz chleb w Zagrodzie Młynarskiej oraz podziwiaj nadwarciańskie Bulwary.
Uniejów to miejsce, które czeka, aby Cię oczarować!

Zaplanuj swój niezapomniany pobyt w Gościńcu Uniejów już teraz!

Spycimierz


Spycimierz, mała parafia w gminie Uniejów, posiada nie tylko polski, ale globalny zasięg. W 2021 roku, ta skromna miejscowość została uhonorowana przez UNESCO za swą unikalną, ponad dwustuletnią tradycję tworzenia kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała. Ten kwiecisty spektakl, o długości prawie 1 km, odbywa się po nabożeństwie o godz. 17:00, zapewniając niezapomniane doświadczenie. Dowiedz się więcej o Spycimierzu i tej niezwykłej tradycji.


Termy Uniejów


Uniejów, jako pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce, oferuje lecznicze dobrodziejstwa od 2012 r. Główną wdzięczność zawdzięczamy wodzie geotermalnej o temperaturze niemal 70ᴼC, wypływającej z 2-kilometrowej głębokości. Jej właściwości termiczne i chemiczne służą profilaktyce, terapii oraz rehabilitacji licznych dolegliwości. „Termy Uniejów”, nasz kompleks termalno-basenowy, zaprasza i oczarowuje swoimi atrakcjami odwiedzających każdej grupy wiekowej, stając się niekwestionowanym punktem orientacyjnym naszej okolicy.


Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich


Niezaprzeczalnym punktem zwiedzania Uniejowa jest zachwycająco utrzymana XIV-wieczna letnia posiadłość gnieźnieńskich arcybiskupów, osadzona w sercu XIX-wiecznego parku utrzymanego w brytyjskim stylu.
Zapraszamy do spaceru po Parku Zamkowym, sąsiadującym z Termami i Zamkiem Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie drzewostan o niebywałej różnorodności – jednym z największych w Polsce – gwarantuje relaks i wyciszenie. 

Oferuje on obszar do eksploracji z 30 zbiorowiskami roślin, 81 gatunkami drzew i krzewów. Te urokliwe tereny zostały uznane za wartościowe pod względem przyrodniczym, co zaowocowało ich włączeniem w skład Uniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i sieci Natura 2000 Dolina Środkowej Warty.


Kolegiata Wniebowzięcia NMP z XIV wieku


Niezwykłym klejnotem architektonicznym jest gotycka kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku. Jej sercem jest prezbiterium datowane na 1349 rok, ozdobione oryginalnym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Wnętrze kościoła skrywa sarkofag świętego Bogumiła, którego fundatorem był abp. Wacław Leszczyński w 1666 roku. Czarny marmur w połączeniu z półleżącą postacią świętego w brązowych szatach biskupich tworzą wyjątkowe piękno. Jest to drugi najstarszy tego typu zabytek w kraju, ustępujący jedynie konfesji św. Stanisława na Wawelu, ale starszy od konfesji św. Wojciecha w Gnieźnie.


Rynek miasta


Uniejów, mimo braku ratusza, utrzymuje średniowieczny układ urbanistyczny, z rynkiem jako centralnym punktem miasta. Charakterystyczna, 25-metrowa, neobarokowa dzwonnica dominuje pejzaż miejski, służąc także jako zegar.


Dworek z 1845 roku


Usytuowany w sercu Uniejowa, na ulicy Targowej, dworek późnoklasycystyczny z 1845 roku to godny uwagi zabytek. Jego historia wiąże się z rodziną Hofmajstrów, krewnymi Tollów, dawnych zarządców zamku uniejowskiego. Dworek, o kształcie prostokąta, ma charakterystyczny gzyms między drzwiami a oknami poddasza, upamiętniający datę jego powstania.


Zagroda Młynarska


Chłopska Zagroda Młynarska to autentyczne kompendium dawnej architektury wiejskiej krajobrazu województwa łódzkiego. Zestawienie zabytków obejmuje: malowniczy dwór z Nagórek, parę koźlaków – tradycyjnych wiatraków z Chorzepina i Zbylczyc, funkcjonalny obiekt inwentarski z Uniejowa oraz przytulna chałupa pochodząca ze Skotnik. W ramach uzupełnienia kolekcji, teren skansenu ozdabia wierna replika stodoły z Besiekier.


Cerkiewka z 1885 roku


Kaplica usytuowana na północnym skraju miasta. Jest to prawosławna kaplica grobowa upamiętniająca gen. Aleksandra Tolla i jego rodzinę. Po zakończeniu wojny, ciała generała, jego żony i syna Sergiusza zostały ponownie pochowane niedaleko kaplicy.
Cerkiewka, której historia przesiąknięta jest smutkiem zniszczenia, została starannie odrestaurowana w latach 1988-1990.


Chcesz odpocząć? Odwiedź kompleks basenowy Termy Uniejów i poczuj siłę ciepła bijącą z dobroczynnych właściwości wód termalnych.

A może wolisz spędzić czas aktywnie? Wybierz się na spacer z zielarką po Dolinie Warty, spływ kajakowy lub wycieczkę rowerową edukacyjną ścieżką „Zieleń”. Zwiedzaj zakamarki Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, upiecz chleb w Zagrodzie Młynarskiej lub podziwiaj Bulwary. Uniejów czeka właśnie na Ciebie!

Prawa autorskie Gościniec Uniejów 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.